Äkk kurtus

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Äge kuulmiskaotus ehk äkk-kurtus on järsk või kiiresti progresseeruv osaline või täielik, tavaliselt ühepoolne kuulmise nõrgenemine. Tunnusteks on survetunne kõrvas, kõrvakohin, järsk (minutite, tundidega) kujunev kuulmise nõrgenemine kuni kurtuseni. Sageli kaasnevad tasakaaluhäired, iiveldus ja oksendamine. Ägeda kuulmiskaotuse põhjuseks võivad olla vereringehäired, viirusinfektsioon, autoimmuunhaigus, teo ümarakna membraani rebend jt. Sageli jääb põhjus selgusetuks.

Raviks tuleb haige hospitaliseerida, soovitatav on voodirežiim, vastavalt oletatavale põhjusele kasutatakse vereringet parandavaid preparaate (pentoksifülliini, antikoagulante jt), glükokortikosteroide, karbogeeni (hapnikravis kasutatav gaasisegu) inhalatsioone jt meetodeid. Paranemise peamiseks eelduseks on ravi kiire alustamine. Prognoos on parem, kui peapööritust ei kaasne, audiogrammi näitajad paranevad või püsivad ning tegemist on noore inimesega.

Äkk- kurtust esineb aastas umbes 1 juht 5000 inimese kohta. Haigus esineb eelnevalt tervetel inimestel, põhiliselt noorte ja keskkealiste hulgas, mõnikord ka lastel.

Kaebused

Põhiliseks sümptomiks on mõne tunni jooksul tekkiv kuulmislangus. Tavaliselt märgatakse hommikul ärgates, et ühest kõrvast on kuulmine halb või puudub hoopis. Mõnikord kaasneb ka pearinglus, survetunne ja kohin haiges kõrvas, mis on tingitud sisekõrva ärritusest. Umbes 10-14 tunni jooksul hakkab osadel inimestel kuulmine taastuma.

Tekkepõhjused

Täpset tekkemehhanismi ei teata. Arvatakse et tegemist võib olla kas sisekõrva hetkelise verevarustuse häirega, või on tekitajaks viirused. Mõnikord eelneb kurtusele trauma või õhurõhu kiire muutus (sukeldumine, lendamine). Tulemuseks on sisekõrva kahjustus, mille tegajärjel tekib kuulmislangus. Tavaliselt on kuulmislangus pöörduv.

Diagnoos

Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva. Toonaudiogramm on põhiline uuring, millega on võimalik täpselt teada saada, milline on kuulmine. Uuringu käigus pannakse uuritavale pähe kõrvaklapid ja lastakse kuulata erineva tugevuse ning kõrgusega helisid.

Ravi

Kuna pole teada täpset tekkepõhjust pole ka põhjust kõrvaldavat ravi. Äkk- kurtuse puhul on vajalik kohene pöördumine haiglasse. Kõige olulisem on lamamisreziim kuni nädal aega. Kasutatakse lisaks ka verevarustust parandavat ravi ning vitamiine.

Prognoos

Täielikult taastub kuulmine ~ 25 % juhtudest, ülejäänutel jääb osaline kuulmise kahjustus või harvadel juhtudel ka täielik kurtus.

Viited