Barokamber

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Baroteraapia protseduure kasutatakse laialdaselt vingugaasimürgistuse, kessoontõve, raskete infektsioonide, ägeda kuulmiskaotuse, verevarustuse häiretega seotud krooniliste haiguste, raskesti paranevate haavade ja ilukirurgia haavade, kiiritusravi tüsistuste jms korral. Protseduuri seansside hulk ja seansi pikkus määratakse pärast arsti konsultatsiooni sõltuvalt diagnoosist ning võimalikest vastunäidustustest. Keskmiselt koosneb ravikuur 8–12 seansist ja ühe seansi kestvus on enamasti 60 minutit. Mõnedel juhtudel võib vaja minna kuni 20 raviseanssi.

Raviprotseduur viiakse läbi spetsiaalses barokambris. Protseduuri ajal olete lamavas asendis, soovi korral võite magada. Seadme klaaskuppel võimaldab Teil jälgida ümberringi toimuvat ning personal saab Teiega suhelda telefoni teel. Hapniku rõhu järk-järgulisel tõstmisel seansi alguses ning selle langetamisel seansi lõpus võite tunda lennuki õhkutõusmisele või maandumisele sarnast tunnet ning kõrvad võivad lukku minna. Selle vältimiseks tuleks teha neelamis- ja mälumisliigutusi ning mitmesuguseid harjutusi, mida tutvustatakse Teile enne seansi algust. Abi on ka kommi imemisest või nätsu närimisest.

Barokamber.png

Mis kambris toimub?

Barokambrisse puhutakse surve all 100%-list puhast hapnikku. See täiendav hapnik, mis lahustub veres ja organismis, parandab ainevahetust kõikides kudedes ja rakkudes. Barokambri ravi toimub rakutasemel, mis ei ravi üksikut organit ega sümptomi, vaid organismi tervikuna. Muidugi, iga asi, mis nii üldiselt töötab, omab häid efekte, aga peab kartma ka negatiivseid.

Teatud juhtudel muutub hapnik toksiliseks, st kõikidele haigetele see ei ole sobilik. Barokambriga parandatakse nende rakkude tegevust, mis haigustest või väsimusest on nõrgaks jäänud, aga imet selle raviga ikkagi teha ei saa. Siin on oma näidustused ja vastunäidustused. Inimesed võivad olla individuaalselt ülitundlikud ka hapniku suhtes, millega peab arvestama.

Ravi ajal olete meditsiinitöötajate pideva järelvalve all. Põhjalikult sissetöötatud metoodika ning protseduuri pidev kontroll tagavad minimaalsed ebameeldivused ning reeglina taluvad patsiendid baroteraapia seansse probleemideta.

Vastunäidustused

Baroteraapia tegemiseks võib esineda vastunäidustusi:

  • klaustrofoobia ehk hirm suletud ruumide ees, mille puhul võib abi olla kergetoimelisest rahustist;
  • suuõõne ja nina kõrvalurgete kanalikeste läbitavuse häired. Häired võivad olla anatoomilised või tingitud kroonilisest põletikust (sinuiit, haimoriit jne). Selliste häirete korral on õhurõhu tasakaalustamine raskendatud ja võib tekkida keskkõrva barotrauma. Haigus vajab baroteraapia eelset kõrva-nina-kurguarsti konsultatsiooni;
  • ägedad hingamisteede haigused, millega kaasneb köha, nohu, kurguvalu ja ninakinnisus;
  • palavik alates 38°C. Palaviku korral tuleb enne seanssi võtta antipüreetikuid ehk palavikku alandavaid ravimeid. Sobivad nt aspiriini või paratsetamooli sisaldavad ravimid. Protseduuri saab teha palaviku langedes;
  • kõrgenenud vererõhk (üle 170/90mmHg), mis ei allu ravile;
  • hingamisorganite rasked kroonilised haigused: kopsufibroos, õhkrind, emfüseem, kopsuabstsessid;
  • epilepsia.

Lendamine teeb kurdid kuuljaks - Postimees, nr. 13, 14 jaanuar 1929

Lendamine-barokamber.png


Välised viited