Goji marjad

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Omadused

Goji marjade regulaarne kasutamine tagab traditsiooniliste teadmiste järgi pika, tegusa ja õnneliku elu. Tegemist on toniseerivate ravimtaimede silmapaistvaima esindajaga. Öeldakse, et annab goji marjade pikaajaline kasutamine rõõmsa meele ja helge vaimu. See aitab hoida immuunsüsteemi tervist (sh spetsiifilist ja mittespetsiifilist immuunvastust), parandab nägemist ja aitab nägemise hägususe korral, parandab kuulmist, toetab maksa talitlust, aitab hoida normaalset vererõhku, kolesterooli ja veresuhkru taset, annab juurde elujõudu, täiendab luuüdi, tugevdab luid ja kõõluseid.

Toiteväärtus

Goji marjade beetakaroteeni sisaldus on suurim kõigist toiduainetest maailmas. Inimese maksaensüümide toimel muudetakse beetakaroteen A-vitamiiniks. Goji marjades on rikkalikult C-vitamiini ning märkimisväärses koguses vitamiini B1, B2, B6 ja E-vitamiini. C-vitamiini peetakse väga tähtsaks rõõmsa meeleolu jaoks. Goji marjad sisaldavad 18 erinevat aminohapet, millest 8 on inimorganismile väga olulised (nt isoleukiin ja trüptofaan). Goji marjad sisaldavad väga tähtsat aminohapet leukiini, mida inimorganism ei suuda ise toota ja seega saame seda ainult toiduga (see on nt rinnapiima väga tähtis koostisosa). Kuid leukiin on peale selle tähtis ka immuunsüsteemi toetamiseks, see aitab rasvu põletada ja lihaseid kasvatada. Goji marjades on rikkalikult mikroelemente – 21, põhiliste hulgas on tsink, raud, vask, kaltsium, germaanium, seleen ja fosfor. 100 g küpseid marju sisaldab u 7–11 mg rauda. Hiina goji marjad pakuvad väga väärtuslikke toitaineid lastele alates varastest kasvuaastatest kuni täiskasvanuks saamiseni. Korralik toitumine on laste kasvavale organismile eriti tähtis, esmajoones naftatoodetest tuleneva saaste ja mürkainete koormava mõjuga võitlemisel.

Immuunsüsteem

Goji marjad sisaldavad polüsahhariide, mille immuunsüsteemi tugevdav mõju on leidnud kindlat tõestust. Sama polüsahhariid on osutunud ka sekretagoogiks ehk aineks, mis ergutab hüpofüüsis inimese kasvuhormooni kui meie sisemise võimsa vananemisvastase hormooni eritumist.

Viited