Keskkõrvapõletik

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Keskkõrvapõletik on lapseeas sageli esinev haigus, mille tõttu tekib kõrvavalu, palavik ja kergestiärrituvus. Tavapärane meditsiiniline lahendus sellele on antibiootikumide ja põletikuvastaste ravimite määramine, kuigi on avaldatud arvamust, et 80% kõrvapõletiku juhtudest taanduks ka spontaanselt, ilma sekkumiseta.

Lastel ja imikutel on kõrvapõletik sagedasem kui täiskasvanutel, kuna neil on suurem kalduvus liigse lima tekkeks kehas. Immuunsüsteemi küpsedes väheneb ka liigse lima tootmine. Liigne lima tekitab põletikku, mis on keha loomulik püüd sellest vabanedes. Kahjuks kaasneb sellega haigus ja palavik.

Antibiootikumravi määratakse kõrvapõletiku puhul näiteks USA-s 98% juhtudest, kuid Hollandis ainult ainult 38%. Ameerika pediaatrite akadeemia (American Academy of Pediatrics, AAP) viimaste kehtivate juhtnööride kohaselt on esmaseks valikuks kõrvapõletiku ravis tagasihoidliku või laia toimespektriga antibiootikumid, nagu amoksitsilliin või tsiprofloksatsiin, ning valu ravimiseks soovitatakse mittesteroiddseid põletikuvastaseid ravimeid nagu näiteks paratsetamool. Kuid samas on teaduslikku tõendusmaterjali, mis seab kahtluse alla mitte ainult antibiootikumide vajalikkuse vaid üleüldiselt sünteetiliste ravimite tarviduse kõrvapõletiku ja -valu ravimisel.

Äge keskkõrvapõletik on ägedalt algav ja lühiageselt kestev põletik keskkõrvas, mis tavaliselt järgneb ägedale ülemiste hingamisteede põletikule (näiteks nohule). Ägeda keskkõrvapõletiku puhul on põletikus kuulmekile ja keskkõrva limaskest. Kuigi ägedat keskkõrvapõletikku võib esineda igas eas on haigestumine kõige sagedam vanusegrupis 6ndast elukuust kuni 2 aastani. Ägedat kõrvapõletikku esineb kõige sagedamini külmadel aastaaegadel. Umbes 40 % juhtudest on kõrvapõletik kahepoolne, mida väiksem on laps, seda suurem on tõenäosus, et põletik on kahepoolne.

Sümptomid

Ägedat keskkõrvapõletikku tekitavad enamusel juhtudest bakterid, mõnikord ka viirused. Põletiku tekitajad satuvad keskkõrva ülemiste hingamisteede kaudu, nimelt on ninaneel ühenduses keskkõrvaga väikese käigu ehk kuulmetõrve kaudu. Kuna äge keskkõrvapõletik tekib tavaliselt ülemiste hingamisteede põletiku ajal või kohe selle järel, võib näiteks nohu pidada kõrvapõletiku üheks kõige olulisemaks riskiteguriks. Lisaks soodustavad haigestumist viibmine lastekollektiivis, kokkupuude tubakasuitsuga (vähendab limaskestade vastupanuvõimet) ja suurenenud adenoid (paikneb ninaneelus ja häirib kuulmetõrve funktsiooni, milleks on keskkõrva õhutamine).

Tavaliselt eelneb ägedale keskkõrvapõletikule äge nohu. Esinevad üldsümptomid nagu palavik, peavalu, lihasvalud, väsimus ja isutus, mis on iseloomulikud peaaegu kõikidele ägedatele põletikkudele. Keskkõrvapõletikule on iseloomulik kõrvavalu, survetunne kõrvas ja kuulmise langus haiges kõrvas, kuna keskkõrvaõõs on täidetud mädaga. Kõrvavalu algab tavalisetl öösel, kui laps on pikaliasendis. Mädane eritis kõrvast tekib siis, kui mäda murrab end läbi kuulmekile välja, tavaliselt siis kõrvavalu kaob. Haigus kestab keskmiselt 5-10 päeva.

Diagnoos

Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva. Tavaliselt piisabki diagnoosimiseks vaid vaatlusest. Tümpanomeetria võidakse teha selleks, et hinnata kuulmekile liikuvust. Bakteriologiline uuring mädasest eritisest võimaldab välja selgitada, millised bakterid on põletiku põhjustajaks.

Ravi

Põhiline ravimeetod on tablettravi antibiootikumidega, mille eesmärgiks on hävitada põletikku tekitav bakter. Esmavaliku ravimiks on amoksitsilliin või penitsilliin. Ravikuuri kestus on keskmiselt 7 päeva. Lisaks tablettravile on vajalik ka üldine toetav ravi, milleks on valu vaigistamine (Paratsetamool) ja ninalimaskesta turset alandavate ninatilkade kasutamine (Xymelin, Otrivin). Kui keskkõrvas on palju mäda ja valu on väga tugev, võib osutuda vajalikuks kuulmekile paratsentees ehk protseduur, mille käigus eelnevalt tuimestatud kuulmekile perforeeritakse ja lastakse mäda kõrvast välja.

Tavaliselt täielik paranemine 7-10 päeva jooksul. Kui äge keskkõrvapõletik sageli kordub võib olla tagajärjeks kroonilise kõrvapõletiku teke.


Viited