Kuulmekile šunteerimine

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Kuulmekile šunteerimine on protseduur, mille käigus tehakse kuulmekilesse väike avaus ja sisestatakse väike pehmest plastikust toruke ehk šunt, mis õhutab keskkõrva. Šunt jääb kõrva 2–12 kuuks ning väljub tavaliselt iseenesest. Kuulmine taastub enamasti täielikult.

MIKS OPEREERIDA?

Kuulmekile šunteerimise näidustuseks on vedeliku kogunemine keskkõrva, mille tagajärjel võib tekkida kuulmislangus, kuna kuulmekile ja kuulmeluude ahel ei saa heli vastuvõtmiseks korralikult võnkuda ja helilainet edasi anda. Isegi vähesel määral kuulmise langus lapseeas on oluline takistus kõne arengule, põhjustab koolieas mahajäämust ning kitsendab täiskas vanueas võimalusi sotsiaalseks toimetulekuks. Tavaliselt paigaldatakse kuulmekile šunt lastele, kellel on suur adenoid või suulaelõhe ning täiskasvanutele keskkõrva põletiku või ninaneelu kasvaja korral, kui lima ei saa keskkõrvast ära dreneeruda ning koguneb keskkõrvas.

Võimalikud tüsistused:

  • infektsiooni pääsemine läbi šundi keskkõrva — määratakse antibiootikumiravi;
  • šunt eemaldub kõrvast liiga vara — vajadusel tehakse kordusoperatsioon;
  • šunt ei eemaldu iseenesest — arst eemaldab šundi lihtsa protseduuriga;
  • kuulmekile armistumine — pärast šundi eemaldumist võib kuulmekilele jääda väike arm, mis enamasti ei tekita kuulmisprobleeme;
  • väga harvadel juhtudel ei kasva auk kuulmekiles pärast šundi eemaldumist kinni — selle sulgemiseks on vaja lisaoperatsiooni.

Viited