MDMA

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Metüleendioksümetamfetamiin ehk MDMA (3,4-metüleen-dioksü-N-metüülamfetamiin) on amfetamiini derivaat ja psühhoaktiivne aine, millel on stimulandi ja nõrga psühhedeelikumi omadused ja empaatiatunnet soodustav mõju.

Metüleendioksümetamfetamiin kuulub paljudes riikides, sealhulgas Eestis, narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja.[1]

Toime

Suukaudselt võetud MDMA toime algab 20-60 minutit pärast sissevõtmist ja kestab 3-5 tundi, järelmõju kuni 24 tundi ja pohmelus kuni 72 tundi[2]. MDMA võib tekitada eufooriat ja lähedustunnet teiste inimestega, suurenenud soovi teiste inimestega suhelda, neid puudutada ja kallistada. MDMA tõstab energiataset, vähendab väsimustunnet, und ja söögiisu, võib vähendada ärevust ja anda kerge psühhedeelse efekti (nt meeletajude intensiivistumine).

Katsed rottidega näitasid, et MDMA manustamise järgselt suurenes märgatavalt oksütotsiini tase veres.[3]

Uimasti farmakoloogilised koostisosad

Enamikus riikides, sealhulgas Eestis on MDMA tarvitamine ebaseaduslik. MDMA illegaalse uimastina on rahva seas tuntud nimega ecstasy (lühendid "E", "X" ja "XTC"). Biokeemiliste analüüside põhjal sisaldasid ecstasy-tabletid 1980ndatel ja 1990ndatel aastatel peaaegu alati MDMA-d.[4]

Aastatel 1999 kuni 2005 laboratoorselt testitud "ecstasy" tablettidest 39% sisaldasid toimeainena MDMA-d ja 15% olid segud MDMAst ja teistest ainetest.[5]

Selle nime all ebaseaduslikus käibes olevad tabletid ja kapslid sisaldavad sageli lisaks MDMA-le või selle asemel teisi aineid, millest osad võivad olla ohtlikult mürgised. Ka pulbri kujul leviva MDMA (kasutajate seas tuntud kui "Molly") puhtus ei pruugi vastupidiselt kasutajate seas levinud eelarvamusele kõrgem olla.

Ohtlikkus

Öistel tantsupidudel "ecstasy" tarvitajaid ohustavad mitmesugustest lisanditest ja aseainetest tingitud kõrvalmõjud, üleväsimus, ülekuumenemine, hüponatreemia ja veekaotus, samuti veekaotuse ja ülekuumenemise vältimiseks ettevõetud ülemäärasest veejoomisest tingitud elektrolüütide kontsentratsiooni häire (veemürgitus). Pärast tarvitamist võib esineda meeleolu langust, väsimust ja pohmelust, mis võivad kesta mitmeid päevi. On andmeid MDMA tarvitamise võimaliku neurotoksilisuse kohta[6]. MDMA kahjustavad mõjud mälule, unele, vaimsele tervisele ja serotoniinisüsteemile on teadlastevahelise vaidluse objektiks[7] [8] [9].

MDMA võib anda ohtlikke koostoimeid serotoniinisüsteemi mõjutavate ravimite ja uimastitega, nt. serotoniini tagasihaarde inhibiitoritega (SSRI) (mille hulka kuuluvad enamus levinud antidepressante) ja monoamiini oksüdaasi inhibiitoritega (MAOI) (nt ayahuascas sisalduvad harmiin ja harmaliin; mõned antidepressandid, nt moklobemiid) [10][11].

Kasutamine psühhoteraapias

Psühhoteraapias on katsetatud MDMA kasutamisega abistava vahendina. Käimas on kliinilised katsetused MDMA kasutamiseks traumajärgse stressihäire ja ärevuse ravis[12].

Viited

{{#if:{{#switch:|upper-alpha|upper-roman|lower-alpha|lower-greek|lower-roman=1}}

|<templatestyles src="Mall:Viited/styles.css" />}}

1 }}
   | Mall:Column-width
   | {{#switch:|1=Mall:Column-width|2=|#default=Mall:Column-width}} }}
  | {{#if: 
   | Mall:Column-width }} }} list-style-type: {{#switch: 
  | upper-alpha
  | upper-roman
  | lower-alpha
  | lower-greek
  | lower-roman = {{{group}}}
  | #default = decimal}};">
 1. NARKOOTILISTE JA PSÜHHOTROOPSETE AINETE NIMEKIRJAD I–V
 2. MDMA Effects
 3. M. R. THOMPSON, P. D. CALLAGHAN, G. E. HUNT,J. L. CORNISH ja I. S. MCGREGOR, A ROLE FOR OXYTOCIN AND 5-HT1A RECEPTORS IN THE PROSOCIAL EFFECTS OF 3,4 METHYLENEDIOXYMETHAMPHETAMINE (“ECSTASY”), Neuroscience 146 (2007) 509 –514, Veebiversioon (vaadatud 07.04.2014) (inglise keeles)
 4. Parrott AC,ecstasy MDMA? A review of the proportion of ecstasy tablets containing MDMA, their dosage levels, and the changing perceptions of purity., Psychopharmacology (Berl). 2004 May;173(3-4):234-41. Epub 2004 Mar 9, Veebiversioon (vaadatud 07.04.2014) (inglise keeles)
 5. Tanner-Smith EE., Pharmacological content of tablets sold as "ecstasy": results from an online testing service., Drug Alcohol Depend. 2008 Jan 11;93(1-2):190., Veebiversioon (vaadatud 07.04.2014) (inglise keeles)
 6. Sarkar, S., & Schmued, L. (2010). Neurotoxicity of ecstasy (MDMA): an overview. Current Pharmaceutical Biotechnology, 11(5), 460–469.
 7. Halpern JH, Sherwood AR, Hudson JI, Gruber S, Kozin D, Pope HG (2011). "Residual neurocognitive features of long-term ecstasy users with minimal exposure to other drugs.". Addiction 106 (4): 777–86.
 8. Doblin, R., Greer, G., Holland, J., Jerome, L., Mithoefer, M. C., & Sessa, B. (2014). A reconsideration and response to Parrott AC (2013) ‘Human psychobiology of MDMA or “Ecstasy”: an overview of 25 years of empirical research’. Human Psychopharmacology, 29(2), 105–108. doi:10.1002/hup.2389
 9. Parrott, A. C. (2014). MDMA is certainly damaging after 25 years of empirical research: a reply and refutation of Doblin et al. (2014). Human Psychopharmacology, 29(2), 109–119. doi:10.1002/hup.2390
 10. Silins, E., Copeland, J., & Dillon, P. (2007). Qualitative review of serotonin syndrome, ecstasy (MDMA) and the use of other serotonergic substances: hierarchy of risk. The Australian and New Zealand Journal of Psychiatry, 41(8), 649–655. doi:10.1080/00048670701449237
 11. Pilgrim, J. L., Gerostamoulos, D., Woodford, N., & Drummer, O. H. (2012). Serotonin toxicity involving MDMA (ecstasy) and moclobemide. Forensic Science International, 215(1-3), 184–188. doi:10.1016/j.forsciint.2011.04.008
 12. Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies, http://www.maps.org/research/mdma/ 6.04.2014

Välisallikad

Artikkel - Psühhoaktiivne aine MDMA aitab ravida kõrvakohinat

Hiljuti toimunud rahvusvahelisel konverentsil arutati uusi viise kõrvakohina ehk tinnituse ravimisel ning Aucklandi ülikooli teadlased loodavad, et konverents annab hoogu ka nende edasistele uurimustele, kuidas ravida tinnitust üsna ebatavalisel moel – aine MDMA abil, mis on uimasti ecstasy üks komponent.

Tinnitus ehk kõrvakohin on subjektiivselt kuuldav heli ehk vilin kõrvades, mille põhjuseks ei ole tegelik heli. See võib esineda iseseisva kaebusena või olla seotud kõrva piirkonna mis tahes haigusega. Heli kõrvas kuuleb vaid inimene ise, teised seda ei taju. Kuna pole teada, miks tinnitus tekib, pole sellele ka tõhusat ravi – enamasti püütakse välja selgitada konkreetne põhjus ja seda ravides loodetakse, et häiriv pinin kõrvus ise ära kaob.

Tinnituse all kannatab mingil eluperioodil ligi 15% inimestest. See võib olla pidev või vahelduv ning selle valjus võib muutuda. Sageli on see hullem vaikuses, häirides eelkõige näiteks õhtul vaikses toas magama jääda püüdes. Kõrvakohin iseenesest ei ole ohtlik, kuid äärmiselt häiriv ning võib tuua kaasa keskendumus- ja unehäired. Pikema aja vältel võib see segada töö tegemist ja suhteid ning toob kaasa tugeva stressi.

Kõrvakohinat on seostatud ka kuulmislangusega, kuid see ei pea paika: tinnitus ei põhjusta kuulmise langust, kuid see võib olla kuulmist kahjustavate tingimuste ohusignaaliks. Tinnitus võib esineda täiesti iseseisva kaebusena ilma kaasnevate haigusteta või olla väga paljude erinevate kõrvahaiguste üks sümptomitest (näiteks kõrvavaik või võõrkeha väliskuulmekäigus, kõrvapõletikud, kõrva kasvajad, mürakahjustus, otoskleroos jne). Kui kõrvakohina põhjuseks on kõrvakäikude blokeerumine, siis kaob enamasti kõrvade puhastamisel ka tüütu heli. Kõige sagedamini on tinnituse põhjuseks pikaajaline mürarikkas keskkonnas viibimine või ühekordne šokeerivalt vali heli. Kõrvakohinat halvendavad mõningatel juhtudel suitsetamine, alkoholi tarvitamine, kofeiinijoogid ning stress ja kurnatus.

MDMA uuringuid loodetakse alustada õige pea

Uus-Meremaa Aucklandi ülikooli professor Grant Searchfield ütles konverentsi eel seda teemat kommenteerides, et on piisavalt andmeid inimeste kohta, kellel tinnitus kadus pärast ecstasy võtmist ning see on tekitanud huvi, kuidas see täpselt mõjub. “Selle kohta ei ole veel põhjalikke uurimistöid, aga me loodame need õige pea läbi viia,“ ütles Searchfield. Katseid loodetakse alustada juba selle aasta maikuus. Loomulikult eeldab MDMA kasutamine uuringuteks väga ranget kontrolli. Teine Aucklandi ülikooli teadlane Daniel Spiegel on kommenteerinud, et arvestades viisi, kuidas MDMA aju mõjutab, ja seda, kuidas tinnitus tekib, võib nende mehhanismide vahel olla seos.

Tinnitus võib raskematel juhtudel kesta väga pikka aega. Jon Merritt, kes on selle all kannatanud juba 30 aastat, ütles, et ta oleks valmis võtma igasugust arsti poolt lubatud ravimit, et sellest tüütust häirivast helist vabaneda. Seni ei ole toimivat ravimit leitud, kuid loodetakse, et MDMA uuringud toovad sellesse valdkonda uusi arenguid.

Välised lingid