Silmusvõimendi

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Silmusvõimendi, induktsioonsilmus - inglise keeles hearing loops, loopamplifier, induction loop systems

Induktsioonsilmus koos silmusvõimendiga on tehniline lahendus, mis aitab vaegkuuljaid olukordades, kus ümbritseva keskkonna müra on suur, heliallikas asub kaugel või on ruumis kajad. Sellised kohad võiksid näiteks olla teatrid, kirikud, erinevad teenindusletid, nõupidamiste ruumid, ühistransport ja põhimõtteliselt kõik avalikud kohad.

Lahenduse tehniline info

Induktsioonvõimendi koos ruumi paigaldatud silmusega on elektrooniline seade, mis tekitab ruumi sobiva tugevusega magnetvälja. Magnetväljas indutseeritakse kuuldeaparaadi „T-mähises“ vool ning sellest tulenevalt teeb kuuldeaparaat kuuldavaks näiteks teatrietenduse, televiisori või kollegid nõupidamisel.

Silmusvõimendi lihtne skeem

Silmusvõimendi-skeem.jpg

Kuidas silmusvõimendi töötab

1.Heliallika e. mikrofoni kaudu edastatakse audiosignaal silmusvõimendisse.
2.Silmusvõimendisse saabuv signaal juhitakse silmusekaabli(te)sse (või –juhtme(te)sse).
3.Silmuskaablid loovad soovitava tugevusega magnetvälja, silmuseaasa piiratud alal.
4.Silmusvõimendi ja kaabel on disainitud nii, et tekkiv magnetvälja vertikaalne ala välistaks võimalikud helilekked 
ja surnud tsoonid. Enamikel (ca 95%) kuuldeaparaatidel ja kuulmisimplantaatidel on olemas väikene mähis (pool), mis 
võtab vastu magnetvälja signaali, mis on sobivalt võimendatud ja suunab selle kõrgkvaliteedilise audiosignaalina otse 
kuuldeaparaadi kasutaja kõrva.

Lahenduse plussid

 • Heli on puhas ja ilma mürata, saalikajata jms. segavate faktoriteta.
 • Helitugevust saab timmida enda kuuldeaparaadist/kommunikaatorist.

Silmust koos võimendiga on võimalik paigalda väga erinevaid – alates üksikust teenindusletist, mille tööpiirkond võib olla ainult üks meeter, lõpetades suurte lennujaamadega või teatrisaalidega. Lisaks avalikele kohtadele on sobivaid seadmeid ka kodukasutusse, mida on väga mugav ühendada raadio või televiisoriga.

Eelised infrapuna (IR) või FM süsteemide ees on asjaolu, et vastuvõtja asub juba kuuldeaparaadis sees (kuuldeaparaadil peab olema režiimi valiku nupp „T“). Seega jääb ära erinevate lisaseadmete riputamine vaegkuulja külge, ning ei pea omama suurt kogus jagatavaid seadmeid – piisab vaid ühekordsest paigaldusest.

Kus avalikke alalisi silmusvõimendeid kasutatakse käesoleval ajal ?

Silmusvõimendid teatrites

TALLINN: Eesti Draamateater

Eesti Draamateatri Suures ja Väikeses saalis on võimalik kuuldeaparaadiga inimestel kasutada induktsioonisilmust, mis on seotud saalis asuva helivõimendusega ja mis võimaldab vaegkuuljatel paremini kuulda laval toimuvat. Süsteemi kasutamiseks peab kuuldeaparaat olema varustatud vastava programmiga, mis võimaldab induktsioonivälja vastuvõttu ja teater annab omalt poolt vastuvõtja, mille saab etenduse ajaks kaela riputada. Vaegkuuljatel, kes ei kasuta kuuldeaparaati, on võimalus kasutada helivõimendit koos kõrvaklappidega. Induktsioonisilmuse ja kõrvaklappide saamiseks palume pöörduda enne etenduse algust publikuteenindaja poole. Paremini toimib induktsioonisilmuse kasutamine saalide eesosas ja lavale vaadates paremal pool saaliosas.


Eelnevalt broneerib piletid sobivasse istekohta ja vastab küsimustele:

Info:
Teenindusjuht Kristin Viljamaa 
kristin.viljamaa@draamateater.ee, 
53 308 907.
Vaegkuuljatele kehtib erivajadustega teatrikülastajate soodustus -20% täispileti hinnast.

Kuuldeaparaadiga inimestel on nii suures kui väikeses saalis võimalik kasutada helivõimendust, kui kuuldeaparaat on varustatud induktsioonisilmust toetava programmiga. Helivõimendit saab kasutada ka koos teatri kõrvaklappidega. Induktsioonisilmuse ja kõrvaklappide saamiseks palume pöörduda publikuteenindaja poole.

TALLINN: Tallinna Linnateater - Põrgulava. (Lai 23, Tallinn.)

Põrgulavale on paigaldatud silmusvõimendussüsteem, mille abil on kuulmispuudega inimestel, kes kasutavad kuuldeaparaati, võimalik teatrilavastuste sõnalisest ja muusikalisest osast oluliselt parem aru saada. Silmussüsteemi kasutamiseks on vajalik silmuseprogramm kuuldeaparaadis. Vaegkuuljad, kelle kuuldeaparaadis seda programmi ei ole, saavad lasta selle paigaldada kuulmiskeskuses. NB! Silmusvõimendussüsteem ei toimi Põrgulava esimeses reas. Tehnilistel põhjustel ei saa silmusvõimendussüsteemi sisse lülitada muusikalavastuste või kontsertide ajal või juhul, kui toimub lavastuse telesalvestus (neist üksikutest juhtudest teavitatakse publikut eelnevalt teatri kodulehel).

Info:
Tallinna Linnateater
Lai 23, 10133 Tallinn
e-post: linnateater@linnateater.ee
www.linnateater.ee
Valvelaua tel 665 0850, 665 0950
Kassa tel 665 0800

TARTU: Vanemuise Suur Maja

Kuigi paigaldatud süsteem katab kogu teatrisaali, on saalis kindlad tsoonid, kus seade kõige parema tulemuse annab. Silmussüsteemi kasutamiseks peab kuuldeaparaat olema varustatud vastava programmiga, mis võimaldab induktsioonivälja vastuvõttu. Neil vaegkuuljatel, kellel pole kuuldeaparaati või on selline, millel puudub silmusvõimendi kasutamise võimalus, on võimalik kasutada kõrvaklappe ning neid saab vajadusel küsida saaliteenindajalt. Seadmed paigaldas Vanemuisesse firma Telegrupp AS ja rahastas sotsiaalministeerium.

Info:
Teater Vanemuine
Vanemuise 6, 51003 Tartu
piletiinfo 7 440 165
infotelefon 7 440 100
e-post: teater@vanemuine.ee
www.vanemuine.ee

VILJANDI: Ugala teater - SUUR SAAL

Silmusvõimendi on ainult suures saalis katab kogu suure saali ja on igapäevaselt töös. Igaüks saab kasutada oma enda aparaadiga, kuid on võimalik laenutada ka kohapealt seadet. (Kokku 52 vastuvõtuseadet, mida saab etteteatades laenutada, informeerida tuleks Ugala kassat - kassa@ugala.ee, 433 0770.). Silmusvõimendi süsteemi paigaldas ettevõte Telegrupp. NB! Väikses saalis silmusvõimendi puudub, kuid vahel paigaldatakse sinna ajutine lahendus.

foto autor Heigo Teder, Ugala teater.
Silmusvoimendi-ugala.jpg
Info:
Vaksali 7, Viljandi 71020
Üldkontakt
433 0770 / teater@ugala.ee

Kasutuskogemus Ugala Teatris 25.10.2017

Võrumaa Vaegkuuljate Ühingu esindaja käis Ugala Teateris etendust vaatamas ja ühtlasi Telegrupp paigaldatud silmusvõimendit testimas. Telegrupp suunalt teeb muidugi kurvaks see, et nad ei ole kaasanud vaegkuuljate ühingu liikmeid silmusvõimendi testimisse, kes oleks just õige sihtgrupp süsteemi testima. Eelnevalt olime uurinud järgi kuidas asi toimib, vajadus oli kassasse teada anda, kuhu siis tuuakse silmusvõimendi vastuvõtuaparaadid mida olla teatril 52tk. ja siis pidi neid vastuvõtjaid sealt ka saama. Samuti öeldi e-posti teel, et silmusvõimendi töötab alati. Kuna mul oli omal kaasas vastav vastuvõtja siis ei olnud vajadust enne saabumist teada anda. Saabusin Ugala Teater -sse tund enne etenduse algust, huvi pärast pöördusin kassasse, et äkki saab laenata, sain infoks, et ainult teatud etendustel see võimalus on aga mitte kõigil ja täna pole. Küsisin ka koridoris liikunud klienditeenindajatelt kuid enamuse jaoks oli see teema uudiseks, keegi ei osanud selle kohta midagi öelda, peale ühe, kes ütles, et tänasel etendusel see võimalus puudub. Läksin siis selle teadmisega saali, et magan siis etenduse ajal, saagu mis saab kuna pilet oli ju ostetud. Esmalt jätsin lihtsalt kuuldeaparaadi tööle, ei olnud hea enamus läks kõrvust mööda, võtsin siis appi, kommunikaatori samuti polnud piisavalt hea, et suudaks laval toimuvast aru saada, siis lükkasin prooviks silmusvõimendi režiimi peale ja ohoo täitsa on silmusvõimendi siiski olemas, võib öelda, et 90% ulatuses sain info kätte. Peagi hakkas tekkima helis katkestusi alguses ei saanud pihta milles asi, hetk hiljem jälgides selgus, et suuremate paukude ja helitaseme peale saalisolev silmusvõimendi tõmbas automaatselt heli maha umbes 2-ks sekundiks, tänu sellele läks veidi kõnest kaotsi. Hiljem märkasin siis vastavalt heli kostumisele, kahelpool lava ääres seinal mikrofone, lava keskelt kostis heli üpris hästi, kaugemalt enam mitte, sama lugu ka siis kui näitleja oli saali poole seljaga, siis jäi minujaoks sõnaline osa kättesaamatuks. Kui tuli jutustavat teksti, mis tuli kuskilt saali poolt kõlaritest, siis see silmusvõimedisse hästi ei kostunud, samas kui oli taustaheli, ei seganud see laval räägitava arusaamisest. Üldiselt oli süsteemist siiski rohkesti kasu, ilma oleks 90% teatrielamustest llma jäänud. Vaheajal sain jutule ka tedjamaga, kes ütles, et ikka igal etendusel on võimalus olemas. Kahjuks jäi testimata, kuidas erinevatest kohtadest saalis asi toimis, küll 6 reast kus minu pilet oli heli täiesti talutav. Samuti ei tea kui head on kohapealt väljastatavad vastuvõtjad. Suur töö on Ugala Teater poolt tehtud, selle eest suur aitäh, loodame, et enamus teatreid, kinosid (eriti vajalik eesti filmide puhul) ja kontserdisaale vastavad kord samaga.

KURESSAARE: Kuressaare Linnateater (Tallinna tn 20, Kuressaare)

Paljud Saaremaa vaegkuuljate ühingu liikmed on olnud suured teatrisõbrad, kes on pidanud kuulmispuude tõttu teatri- ja kontserdikülastustest loobuma, ja aastaid on unistatud induktsioonsilmusest Kuressaare Linnateatris.

Induktsioonsilmus on tehniline lisaseadeldis, mis paigaldatakse teatrisaali, ja see võimaldab laval toimuvat kuulmispuudega inimesele võimendada. Süsteem ei häiri teisi vaatajaid-kuulajaid, kuid on suureks abiks vaegkuuljale, kellel on kuuldeaparaat.

Kuressaare lisaeelarvest saadud rahaga paigaldati Kuressaare Linnateatrisse seade, mis võimaldab vaegkuuljatel paremini kuulda laval kõneldavat. Linn eraldas seadme ostuks 7000 eurot.

Info:
Tallinna tn 20
93819 Kuressaare
Saaremaa+372 453 3555
E-mail: teater@klteater.ee
 • Huvi on avaldanud veel Ugala, , Draamateater ja Estonia.
 • Oma lahendus välja töötatud NO99 teatris.

Avalikud asutused (muud lahendused)

 • Pauluse kirik – Tartus;
 • Sotsiaalministeerium (nõupidamiste saal);
 • Tallinna Botaanikaaed (audiogiidi lahendus);
 • Kuressaare Puuetega inimeste Kojas
 • Eesti Puuetega Inimeste Kojas (Toompuieste 10);
 • Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskuses (Endla 59);
 • Kristiine Päevakeskus (Sõpruse pst 5);
 • Ülemiste keskus Tallinnas – infolaud.
 • Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet – koosolekute saal.
 • Tallinna ja Harjumaa Vaegkuuljate Ühing – laenutab portatiivset silmusvõimendit.
 • Tavid valuutavahetus (Tartu Lõunakeskus) Ringtee 75; - 12.2017 oli olemas. (sildiga tähistatult)

Rahvusvaheline silmusvõimendi tähis

Silmusvõimendi-tähis.png

Personaalsed silmusvõimendid

Silmusvõimendid sinihamba tehnoloogia baasil, mis mõeldud nutitelelefonide, sülearvutite, tahvlite jms. sinihamba toega seadmetega ühendamiseks, et kuulata muusikat, rääkida telefoniga jne.

Pildil personaalne silmusvõimendi Jentafon Wireless Loopset LPS-6 Saadaval ka Eestis abivahendikaardiga 75€.
Jentafon LPS-6.jpg

Mõningaid personaalseid silmusvõimendeid.

Silmusvõimendiga nutitelefonid

 • Näiteks mõningad Sony mudelid.

<embedvideo service="youtube">https://www.youtube.com/watch?v=VRjqwllYks0</embedvideo>

Viited

Vaata ka