Vali muusika

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Artikleid valju muusika kuulamise kohta

09.12.2017 - Forte - Millise helitugevusega tuleks muusikat kuulata?

Vali muusika on teada-tuntud kuulmise kahjustaja, kuid kui vali on liiga vali? Loomulikult peab muusika kuulamine pakkuma naudingut, kuid tasub teada, millal piiri pidada, et kõrvu mitte kahjustada.

„Probleeme tekitab esiteks see, kui muusikat kuulatakse liiga valjult. Teiseks on kuulmisprobleeme uurinud teadustöödes leitud, et kõrvade tervist mõjutab ka muusika kuulamise aeg.

Pika aja jooksul kõrvaklappe kasutavad noored kurdavad näiteks kuulmisteravuse langust ning ka tinnitust ehk pidevat kohinat või vilet kõrvades. Selle põhjuseks on kuulmissüsteemi ülekoormus,“ sõnab Tereping. „Kuni kolm tundi päevas mõistliku valjusega ei tohiks mõjuda meie kõrvadele „ebatervislikult“.“

85 detsibelli on kõrvale sobiv

Doktorikraadiga lektori sõnul on erinevad uuringud näidanud, et inimene ise peab mugavaks muusika kuulamist keskmiselt 85-detsibellise helitugevusega.

„Kui lasta inimestel ise seada enda jaoks sobiv helivaljus, valitaksegi tavaliselt see, mis tegelikult kõrvu otseselt ei kahjusta. Kuid helitugevus 93-95 detsibelli ja üle selle omab juba suuremat mõju ning võib pikemas perspektiivis tekitada kuulmiskahjustusi,“ ütleb Tereping.

04.09.2008 - EE - Kurdistavad ja tapvad kõrvaklapid

Tahate ka vanas eas linnulaulu kuulda? Siis ärge muusikat kõrvaklappides põhja keerake.

Kolmkümmend protsenti USA üle kahekümnestest noortest ehk 55 miljonit inimest ei kuule enam teatud kõrgsagedusi. Kuulmise halvenemise üheks peamiseks põhjuseks peetakse kõrvaklappide kasutamist.

"Kuna pikemal viibimisel liiga tugevate helide ­keskkonnas hakkab tekkima alguses kõrgete toonide kuuldavuse halvenemine, mida inimene ise esialgu ei taju, siis ei oska ta ise ka ohtu märgata," selgitab Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliiniku kuulmise ja kõnestamise osakonna juhataja Reet Tikk.