Vanaduskuulmisnõrkus

Allikas: Kuulmisabi - Kuulmislangus, Kuulmispuue, Tinnitus, Kõrvakuulmine, Meiere Tõbi, Kuuldeaparaat.

Vanaduskuulmisnõrkus e. presbyacusis puhul on tegemist on kuulmislangusega, mida seostatakse füsioloogilise vananemisega ja teataval määral normaalseks peetav nähtus. Rõhutatakse keskkonna toimet, eriti müra ja stressi mõju vanemaealiste kuulmisele. Raske on eristada hilistekkelist pärilikku kuulmislangust ja presbüakuusi.

Haigus jaotatakse vastavalt audiomeetria andmetele ja oimuluu struktuuride muutuste hindamisel:

  • 1. sensoorne - Corti elundi karvarakkude hävimine, mis algab teo põhikäärust ja levib teo tipu suunas. Audiogrammil on kõrgete sageduste heli vastuvõtu kuulmislangus alates 2000 Hz.
  • 2. neuraalne - teonärvi kiudude hävimine. Toonaudiomeetria muutused avalduvad alles siis, kui enamik neuronitest on kahjustunud. Kuulmise nõrgenemine samuti rohkem kõrgemate toonide osas, kuid vähem võrreldes sensoorse vormiga. Seejuures on kõnetaju suhteliselt halvem toonide kuuldavusest.
  • 3. metaboolne ehk soonjuti ehk stria vascularise presbüakuusi iseloomustab soonjuti atroofia, mis areneb kolmanda ja kuuenda elukümnendi vahel. Soonjutt tagab teo normaalse ainevahetuse ja hoiab ioonide elektrokeemilist tasakaalu sisekõrva vedelikes. Audiogrammil on ühtlane või kergelt alanev neurosensoorne kuulmislangus. Kõnetaju on seejuures suhteliselt hea.
  • 4. kohleaar-konduktiivne presbüakuus- tekib basilaarmembraani paksenemine, mis on rohkem avaldunud teo põhikäärus ja seetõttu kuulmine halveneb kõrgemate toonide vastuvõtul. Teooria spekulatiivne.

Eristatakse veel hüperostootilist ja tsentraalset presbüakuusi. Enamikul vanemaealistel algab kuulmislangus 2000-3000 Hz ning on meestel rohkem väljendunud kui naistel.

 Kuuldeläve halvenemine sõltuvalt east meestel (roheline joon) ja naistel (sinine joon).
Ealinekuulmislangus.png